Problem ve Çözüm

Son yıllarda kent yaşamının insanlarda oluşturduğu stresin ve yeşil yoksunluğunu çözümü olarak çatı bahçeleri karşımıza çıkmaktadır. Bir çatı bahçesinin yapımı sırasında izolasyon sorunu ve çatının yük taşıma kapasitesi dikkate alınarak statik hesapları sağlık bir şekilde yapılmalıdır. Bu tip sorunlar aşıldıktan sonra çatılar bir bahçe gibi düşünülerek tasarlanabilir.  

Çözüm

Weber poliüretan esaslı su yalıtım ürünleriyle, bahçe teras çatılar için, uzun ömürlü ve kaliteli su yalıtımı sistemi oluşturmak mümkündür.

 1. Yüzey hazırlığı

  Eğimli döşeme betonu üzerine uygun ürünlerle tadilat ve tamirat yapılmalı, yalıtım uygulaması öncesinde yüzey yapışmayı engelleyici kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır. Uygulama yerindeki dilatasyon derzleri weber superflex dilatasyon yalıtım bantları kullanılarak kapatılmalıdır. Dikey ve yatay köşeler weberep MA 200 / weberep M352 veya weberep HKS ile pahlanmalıdır. Yüzey nemi %5 oranı altında olmalı, uygulama yapılacak yüzey weberprim EP 2K ile astarlanmalıdır.
 2. Yalıtım katmanı uygulaması (1.ve 2. kat)

  Uygulama öncesi weberdry PUR B2K‘nın her iki bileşeni de karıştırılarak uygulama yapılacak astarlı yüzeye fırça, rulo veya dişli mala yardımıyla uygulanmalıdır. Polyester keçe uygulaması birinci kat uygulamasından sonra tüm yüzeye yapılmalıdır. Uygulama en az 2 kat olmalı, katlar arasında 12 saat beklenmelidir. Katlar arası bekleme süresi 72 saati geçmemelidir.
 3. Yalıtım katmanı üzerine uygulamalar

  weberdry PUR B2K uygulamasının tamamlanmasından ortalama 3 gün sonra tüm yüzeye polietilen folyo serilerek uygun kalınlıkta ekstrüde polistiren ısı yalıtım levhaları döşenmelidir.
 4. Bahçe detayı uygulamaları

  Polistiren ısı yalıtım levhaları üzerine bitki köklerine dayanımlı folyo ve geotekstil keçe serilmesinden sonra uygun nitelikte drenaj levhası döşenmelidir. Üzerine serilecek filtre keçesi sonrasında bahçe toprağı ve bitki uygulaması yapılabilir.
 • Belirtilen süreler 20°C yüzey ve ortam sıcaklığında geçerlidir, düşük ısıda süre uzar, yüksek ısıda süre kısalır.
 • Ürünün amacının dışında kullanılması ya da yukarıda belirtilen uygulama şartlar ve önerilerine uyulmaması halinde olusabilecek uygulama hatalarından Saint Gobain Weber Yapı Kim.San.ve Tic.A.Ş. sorumlu değildir.