Problem ve Çözüm

Granit Seramik Nasıl Döşenir?

Farklı gözenek yapısında üretilen kaplama malzemeleri, su emme açısından farklılık gösterirler. Kaplama malzemeleri su emme özelliklerine göre sınıflandırılır.

Problem

Temel özelliği düşük su emişi olan granit seramiğin, standart bir çimento bazlı harçla uygulanması mukavemet açısından yetersiz kalır. Ayrıca, uygulamadan sonra doğabilecek ani ısı değişiklikleri, genleşme vb. etkenler, kaplamanın yıpranmasına ve yüzeyden kopmasına neden olur.

• Seramik üretimindeki teknik gelişmeleri, su emiciliğinin azaltılması yönünde olması

• Standart duvar seramiklerinin su emmesi %10’dan fazla olurken granit seramik adı verilen kaplamaların su emiciliği % 0,5’in dahi altında olması

• Özellikle 900 cm2 ‘den daha büyük boyutlu seramiklerde yapıştırıcı ile zemin arasındaki teması azaltan, üretimden kaynaklanan kavisler bulunması.

Çözüm

Granit seramiğin çok dayanıklı ve sert olması, malzemenin yoğun trafikli ve ağır makinelerin kullanıldığı sanayi alanlarında tercih edilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden granit seramikler, yüzeye sağlam bir şekilde yapıştırılmalıdır.

Yüzeyin sağlamlığı kontrol edilmeli ve sağlam olmayan bölümler yüzeyden tamamen temizlenmelidir.

Yüzeydeki yağ, toz ve çimento kalıntıları su ile temizlenmelidir

Yüzey nemlendiridikten sonra weberkol flex porselen / weberkol flex granit premium yüzeye uygulanıp, kalınlığı dişli çelik mala ile ayarlanmalıdır.

İç mekan, zemin uygulamalarında 500 cm², duvar uygulamalarında 120 cm²’ den büyük seramiklerde ve tüm dış mekan zemin ve duvar uygulamalarında çift taraflı yapıştırma yöntemi uygulanmalıdır.

Seramikler arasında en az 3 mm. derz boşluğu bırakılmalıdır.