Problem ve Çözüm

Teras olarak inşa edilmiş, ısı yalıtımlı teras çatılarda yağmur ve kar sebebiyle yüzeyde birikecek su, uygun tahliye önlemleri alınması halinde dahi döşeme betonundan sızarak yaşam mekanlarında konfor problemlerine sebep olur.  

Çözüm

Bu tür problemler, teras çatı sebebiyle binanın maruz kalacağı ısı kaybını da önleyecek ısı yalıtım levhalarının da sisteme dahil edildiği ters çatı detayı ile önlenebilir.

 1. Yüzey hazırlığı

  Eğimli döşeme betonu üzerine uygun ürünlerle gerekli tadilat ve tamirat yapılmalı, yalıtım uygulaması öncesinde yapışmayı engelleyici kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır.
 2. Köşelerin pahlanması

  Sızdırmazlığın devamlılığını sağlamak amacıyla dikey ve yatay köşeler weberrep MA 200 / weberep M352; hızlı kuruma ve sülfat dayanımı gerektiren durumlarda ise weberrep HKS ile pahlanmalıdır.
 3. Yalıtım katmanı uygulaması

  Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan weberdry DS, weberdry 2K CRS,  webertec Superflex D2 tüm yüzeye iki kat halinde uygulanmalıdır. Her bir katın uygulaması bir öncekine dik doğrultuda yapılmalıdır.
 4. Yalıtım katmanı üzeri uygulamalar

  Su yalıtımı uygulamasının tamamlanmasından min. 3 gün sonra tüm yüzeye polietilen folyo serilerek uygun kalınlıkta ekstrüde polistren ısı yalıtım levhaları döşenmelidir. Isı yalıtım levhaları üzerine atılacak uygun eğimde ve nitelikte tesviye şapı veya keçe üzerine çakıl serilerek uygulama tamamlanmalıdır.

Dikkat!

 • Yüzey genişliği, ısı değişimi ve detay derinliği dikkate alınarak gerekli genleşme derzleri yapılmalıdır!

 • Yüzey genişliği ve yağış yoğunluğu dikkate alınarak gerekli sayıda gider yapılmalıdır.

 • Belirtilen süreler 20°C yüzey ve ortam sıcaklığında geçerlidir, düşük ısıda süre uzar, yüksek ısıda süre kısalır.
 • Ürünün amacının dışında kullanılması ya da yukarıda belirtilen uygulama şartlar ve önerilerine uyulmaması halinde olusabilecek uygulama hatalarından Saint Gobain Weber Yapı Kim.San.ve Tic.A.Ş. sorumlu değildir.