Problem ve Çözüm

Pürüzsüz ve Su Emiciliği Düşük Yüzeylerde Seramik Uygulaması

Eski seramik kaplı ya da boyalı yüzeylere seramik uygulaması eski kaplamanın yüzeyden temizlenmesi ve yüzeyin tekrar tamir edilmesini gerektirir ki bu işlemler önemli zaman kaybına neden olur. Bazı durumlarda bütün bu işlemleri yapmaktansa kaplamanın direkt olarak mevcut kaplamanın üstüne yapılması daha kolaydır. Ancak bu uygulama özel bir dikkat ve yüksek performanslı bir yapıştırıcı gerektirir.

Problem

Standart çimento esaslı seramik yapıştırıcıları tamamen pürüzsüz yüzeylere yapışmaz.

Mekanik kilitlenme aksiyonu

Standart çimento esaslı seramik yapıştırıcıları zemine mekanik kilitlenme aksiyonu ile tutunurlar. Ürün bünyesindeki çimento, yüzeydeki girinti, boşluk ve delik gibi pürüzlere fiziksel olarak tutunur ve bu bağı sağlam bir yapışma için kullanır.

Yüzeye yetersiz tutunma

Yüzeyin pürüzsüz olması durumunda ise seramiğin tutunması yetersiz olacak ve kaplama yüzeyden ayrılacaktır. Eski seramik kaplama ve boyalı yüzeyler üzerine yapılacak uygulamalar bu özelliği gösterecektir. 

Granit seramik gibi su emişi düşük olan kaplamalar ile yapılan uygulamalar da benzer bir davranış içindedirler.

Bu tip yüzeylerin su emiciliği son derece düşüktür.Bu durum, yapıştırıcı bünyesindeki suyun daha uzun sürede sistem dışına çıkabilmesine neden olur.

Eski seramik yüzeye seramik uygulaması

Toz haldeki yapıştırıcılar bünyelerindeki suyun büyük bir kısmını kaybetmedikleri sürece mukavemet kazanamazlar.Özellikle eski seramik kaplı ve boyalı yüzeyler üzerine büyük boyutlu kaplama uygulanmasında bu süre haftalarla ifade edilebilir. 

Düşük sıcaklıklarda standart çimento esaslı yapıştırıcıların priz alması ve kuruması dahi günlerce sürebilir. 

Kurumanın yavaş gerçekleşmesi ile ilgili diğer olumsuzluk, kuruma henüz tamamlanmadan derz uygulamasının yapılarak priz suyunun sistemden çıkışına engel olunması durumunda meydana gelir. Bu durumda saklı kalan su, yapıştırma harcından derz dolguya nüfus eder ve bünyesindeki çözülmemiş tuzları derzin yüzeyine taşıyarak çiçeklenme olarak adlandırılan beyaz harelenmeyi oluşturur. Çiceklenme normal şartlarda da zaman zaman oluşmakla beraber, buharlaşması engellenmiş su miktarının fazla olması durumunda gerçekleşme olasılığı önemli ölçüde artar.

Çözüm

Eski seramik kaplı ve boyalı yüzeyler gibi pürüzsüz ve su emiciliği düşük yüzeyler üzerine yapılan seramik / granit seramik uygulamalarında, yüksek performanslı yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

Yüksek polimer modifiye oranına sahip yapıştırıcılar, bu tür tutunması zor yüzeylerde güçlü bir kimyasal bağ oluşturarak mekanik tutunma konusundaki engeli giderir.