Problem ve Çözüm

Mantolama Üzeri Seramik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mantolama yapılmış iç ve dış mekan duvarlarda bazen dekoratif amaçlı, bazen de gereksinim nedeniyle seramik, dekoratif tuğla vb. kaplama uygulaması yapılması gerekebilir.

Problem

İçeriden mantolama yapılmış örneğin mutfak gibi mekanlarda seramik uygulaması, dışarıdan mantolama yapılmış yüzeylerde ise subasman seviyesinde dekoratif tuğla uygulaması yapmak gerekebilir.

Isı yalıtım levhaları termal gerilmelerden ötürü hareketli yüzeylerdir. Bu gibi durumlarda; Isı yalıtım sistemindeki sıva katının üzerine seramik vb. yapıştırmak için alttaki ısı yalıtım levhası ile uyum sağlayabilen, elastik yapıda bir seramik yapıştırıcısı gereklidir.

Çözüm

Isı yalıtım levhaları aşağıdan yukarıya doğru şaşırtmalı olarak yapıştırma harcı döşenir ve yapıştırıcı kuruduktan sonra, dübeller panonun ortasına ve tüm ek yerlerine gelecek şekilde yerleştirilir.

Yüzey sıvası webertherm B1 plus mala yardımıyla yüzeye uygulanır. Henüz kurumamış harcın üzerine donatı filesi gerilerek ve katlanmadan yerleştirilir. 3- 4 saat sonra 2. kat sıva uygulamasına geçilmelidir.

Sıva kuruduktan sonra, yüzeye 900 cm2′ ye kadar seramik, 500 cm2′ ye dekoratif tuğla vb. kaplamalar weberkol flex extra / weberkol flex extra konfor ile uygulanır.

Seramiklerin arasında en az 3 mm. olacak şekilde derz boşlukları bırakılmalıdır.