Mantolama Sistemleri

cebel mantolama

Mantolama Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Binalar, yaşam alanları olması sebebiyle üst düzey konforun sağlanması gereken yapılardır. Konforun sağlanması adına binanın en verimli haline ulaşılması hedeflenir. Verimi sağlamak için pek çok işlem bulunur. Mantolama bina için yapılan son derece faydalı bir uygulama olmasıyla son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilir. Bir binanın ısı yalıtımını sağlamak adına yapılan bu işlem, birçok açıdan kazanımlara ulaşmanızı sağlar. Isı kaybının önüne geçilmesinden gürültü önlenmesine kadar çoğu sıkıntıyı ortadan kaldırır.

Enerji, dünya üzerinde tüketimi git gide artan bir ihtiyaçtır. Enerji kaynaklarının devamlılığını sağlamak için enerji tüketimini mantolama işlemi ile minimuma indirmek hedeflenir. Bu işlemin yapılması için mantolama malzemeleri kullanılır. En önemlilerinden biri ise ısı yalıtım levhasıdır. Doğru uygulama ve diğer malzemeler yardımı ile ısı yalıtım levhaları, binanızın verimliliğine katkıda bulunur. Yapıştırma harcı, dış cephe sıvaları, donatı sıvaları, ısı yalıtım sıvaları, fileler ve plastik mantolama malzemeleri diğer bina mantolama malzemeleri arasında yer alır. Isı yalıtım levhalarının yapıştırılmasında ise mantolama yapıştırma harcı kullanılır. Bahsi geçen mantolama yapıştırma harcı fiyatları markadan markaya değişiklik gösterse de genel itibariyle bütçe dostudur. Yalıtım levhası yapıştırma harcı genellikle sulandırılarak pratik bir şekilde kullanılır. Bu malzemelerin doğru sırayla profesyonel bir şekilde kullanılması, binanızdaki ısıl konforu artırır.

Mantolama, binanın ömrünü uzatarak maksimum faydayı sağlamayı hedefleyen bir uygulamadır. Evinizin ısısında gözle görülür fark yaratarak yaşam kalitenizde artış sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaptırmak istediğinizde ise karşınıza mantolama servisleri çıkar. Mantolama servisleri, gerekli ekipmanlar ile binanızda mantolama işlemini adım adım ilerleyerek gerçekleştirir. Siz de binanıza mantolama yaptırmak istiyor veya işlem hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız weber mantolama servislerini inceleyebilirsiniz.

Mantolama işlemi hayatınıza artı katan bir işlemdir. Önemli noktalara dikkat ederek yapılan mantolama uygulaması ile dört mevsim konforun tadını çıkarabilirsiniz. Mantolama yapılmadan önce seçenekler arasından birinin tercih edilmesi gerekir. XPS, EPS ve taşyünü gibi mantolama çeşitleri bulunur. Taşyünü mantolama ısı, yangın ve ses yalıtımı gibi özellikleriyle sıkça tercih edilen bir mantolama çeşididir. XPS mantolama yüksek ısı izolasyonu sunar. EPS mantolama ise binanın verimli sıcaklığa ulaşmasında ciddi bir rol oynar. Aynı zamanda ısı yalıtım levhaları için yapıştırma harcı kullanılır. Burada aklınıza “yapıştırma harcı nedir?” sorusu geliyorsa, bu soruya birbirine yapışması gereken maddeleri en iyi şekilde yapıştırmak adına hazırlanan harç cevabı verilebilir. EPS ısı yalıtım levhasının yapıştırılmasında EPS yapıştırma harcı kullanılır. Diğer ısı yalıtım levhalarına da yapıştırma harcı kullanılarak işleme devam edilir.

Binaların sağlıklı olması, maliyet ve enerji tasarrufuna sebep olması ile mantolama pek çok kişinin tercihidir. Özellikle ısı yalıtımını son derece arttıran mantolama uygulaması birkaç teknikten oluşur. Bunlar içten cephe kaplama, dıştan cephe mantolama ve sandviç duvar teknikleridir. İhtiyacınıza en çok hitap eden tekniği tercih ederek hayatınıza geçirebilirsiniz. Her birinin ayrı artıları olan bu mantolama teknikleri ile yaşam kalitenizin artmasını gözlemleyebilirsiniz.

Enerji kullanımı maliyet kaybına uğratırken aynı zamanda enerji kaynaklarının azalmasına yol açar. Hem maliyetinizi hem de enerji kaynaklarını koruyan ve önüne geçmeye çalışan sistem ise mantolama sistemidir. Mantolamanın birden fazla faydası bulunur. Bu faydalar kısaca şu şekildedir:

• Isı kaybının önüne geçilmesi,

• Enerji tasarrufu ile maliyetin azalması,

• Yoğuşmanın önlenmesi,

• Sağlam ve estetik görünüm,

• Bina içi hava kalitesinin yükselmesi ile su, nem ve rutubet gibi sorunların ortadan kalkması,

• Demir ve betonun korunması ile binanın ömrünü uzatması,

• Isı köprülerinin ortadan kalkması,

• Yangından ve depremden koruması,

• Gürültünün önlenmesi.

Bu faydalara erişirken kullanılan malzemeler amacınıza hitap eder. Binanın nefes almasını ve ömrünün uzamasını istediğinizde EPS mantolamayı tercih edebilirsiniz. Taşyünü mantolama, su buharı geçirgenlik değeri diğer mantolama çeşitlerine göre daha yüksek olan bir mantolamadır. Isıyı çok iyi izole etmesi ile bilinen XPS mantolama ile de evinizdeki huzuru hissedebilirsiniz.

Evinizde her mevsim ısı koşullarının uygun olmasını dileyebilirsiniz. İsteğinizin sağlanması ise keskin kışta ve kavurucu sıcaklarda zor olabilir. Bu sorununuza cevap veren bir uygulama mevcuttur. Mantolama işlemi ısı yalıtımını dengeleyecek sistemleri özenle binanıza uyarlayan bir işlemdir. Sadece konutlarda değil, binaların geneline uygulanan bir işlem olmasıyla oldukça beğeni toplar. Isının yanı sıra gürültü ve su yalıtımını da ciddi ölçüde artırır. Enerji tasarrufu sağlayarak dünyanın enerji kaynaklarının artmasına ve minimum düzeyde kullanılmasına yardımcı olur.

2011 yılından itibaren 50 metre karenin üzerinde olan inşaat alanlarına sahip tüm binalara enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştirr. Bu belgenin alınması için ise mantolama işleminin binaya uygulanmış olması gerekir. Enerji kimlik belgesi uygulaması eski binalar için ise 2021 yılına kadar yapılması zorunlu kılınan bir uygulamadır. Binaların kiriş, kolon, çatı, duvar veya garajına denk gelen kısımlara uygulanan ısı yalıtım tekniği, genel itibari ile tüm binalara yapılan bir tekniktir.

Mantolamanın doğru bir şekilde tamamlanabilmesi için doğru bir zamanda yapılması oldukça önemlidir. Uygun hava koşulları çerçevesinde bu işlemin uygulanması gerekir. Mantolama için en uygun mevsimler yaz ve bahar mevsimleridir. Yağmurlu havalarda yapılmaması önerilir. Bu durumun sebebi ise yağmurun malzemeleri bozabilme olasılığıdır. En uygun sıcaklık +5 ve +30 derece arasındadır.

Mantolama yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi alınarak hem sağlıklı bir çalışma ortamı hem de kaliteli işler ortaya konulabilir. Dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde:

• Yapı elemanlarının hasara uğramaması adına üzerinin örtülmesi,

• Mantolama yüzeyinin nemli veya ıslak olmaması,

• Uygulama yapılacak yüzeyin tozdan veya yağ gibi tabakalardan arınmış olması,

• Toprağın en az 30 cm üstüne çıkacak su yalıtımı uygulaması yapılmış olması,

• Kaplamaların kontrol edilmesi, çatlak veya kabarma var ise giderilmesi,

• Mantolama yüzeyinde 2 cm’i geçecek eğrilikler bulunuyor ise kaba sıva ile düzeltilmesi,

• Malzemelerin kurumaması veya dökülmemesi için doğru bir şekilde muhafaza edilmesi.

Mantolama işlemi, titiz bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Bu sebeple yapım süresi tahmini olarak 3-4 haftadır. Usta ve ekipteki diğer işçilerin sayısı bu sürenin uzamasına veya kısalmasına etki edebilir. Aynı zamanda bu işlem binaya göre de değişiklik gösterebilir. Binanın özellikleri ve projenin büyüklüğü süreyi uzatabilir veya kısaltabilir.

Mantolama işlemine karar verme aşamasında en çok araştırılan konulardan biri fiyatlardır. Mantolamanın adımlarında çeşitli masraflar ile karşılaşabilirsiniz. Mantolama uygulamasında yapıştırma harcı fiyatları veya ısı yalıtım levhalarının fiyatları gibi bazı giderler mevcuttur. Genel olarak bakıldığında ise mantolama fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterebilir. Kalite-fiyat açısından bakıldığında Cebel Teknik, size en ideal çözümleri optimum fiyatlarla sunmayı hedefler. Ev mantolama fiyatları için yaptığınız araştırmalarda avantajlı ve temiz bir iş ile karşılaşmak istiyorsanız Cebel Teknik’i tercih edebilirsiniz.